czwartek, 12 kwietnia 2012

Ratownicza nocowanka

Druhno! Druhu!
Jeżeli interesujesz się pierwszą pomocą, chciałbyś nauczyć się wielu ciekawostek związanych z samarytanką,lubisz pomagać innym… Nasz Klub jest dla takich, jak Ty!
Jeżeli chcesz wstąpić w nasze szeregi przyjdź na “Ratowniczą nocowankę”, która odbędzie się w najbliższą sobotę (14 kwietnia), w budynku naszego Hufca.
Spotkanie zaczyna się o godzinie 18.00
Pozostałe informacje dostępne w ulotce informacyjnej(Ulotka TU)
Uwaga – minimalny wiek uczestników nocowanki to 13 lat!


Gwarantujemy miłe i przyjemne spędzenie czasu w “ratowniczo – harcerskim klimacie” :)
Szefostwo
Harcerskiego Klubu Ratowniczego “Puławy”


________________________________________________________ 

A więc wszystkie chętne osoby z Coronatusa muszą się do mnie zgłosić (swojej zastępowej) czy będą. Najlepiej zrobić to jak najszybciej.  ;)

poniedziałek, 9 kwietnia 2012

Savoir vivre




Savoir vivre
Po czym można rozpoznać kulturalnego człowieka nawet, jeśli byłby ubrany w łachmany. To ruch ciała, mimika, sposób bycia, wysławiania się, uśmiechu, postępowania nawet w drobnych spawach – wszystko to mówi nam o tym, kim jesteśmy. To dobre wychowanie czyni z nas kulturalnych ludzi, budzących sympatię i szacunek. A w czym tkwi istota savoir vivre? Po prostu to wgląd na innych. W tym tkwi ambaras dobrego wychowania, aby obcować z ludźmi w sposób kulturalny.
Ponieważ z natury żyjemy w skupiskach w związku z powyższym dostosowujemy się do siebie wzajemnie. W tym wzajemnym współżyciu zasadą postępowania jest zwalczanie egoizmu, uspołecznienie się liczeniu z innymi.
Dobre maniery, dobre wychowanie, poprawne zachowanie, wszystko to esencja savoir vivre i nie znaczy ni mniej ni więcej jak życzliwość dla ludzi, uprzejmość, tolerancja, opanowanie emocji, te nienaganne formy powinny być naszymi nawykami zakorzenionymi i wpajanymi od dzieciństwa.
Jeśli jednak los sprawił, że nie wynieśliśmy dobrego wychowania z naszego rodzinnego domu. Nic straconego, można to nadrobić. Sama chęć bycia nienagannym jest już godna pochwały.


Telefon a kultura
Złote siedem zasad korzystania z telefonu:
1. W szkole lub na zbiórkach nie prowadzimy prywatnych pogawędek lub skracamy je do minimum.
2. Do znajomych nie telefonujemy przed godziną 8.00 rano ani po 21.00 wieczorem, oczywiście wyjątek stanowi sytuacja gdy chodzi o bardzo ważną sprawę.
3. Nie narażamy gości w domu czy kolegów na asystowanie przy długich rozmowach, osobę dzwoniącą prosimy o telefon w późniejszym terminie lub sami zobowiązujemy się do niej później zatelefonować.
4. Mówimy wyraźnie i wprost do słuchawki, nie dotykamy jej jednak ustami.
5. Korzystając z cudzego telefonu, zwłaszcza jeśli ma to miejsce regularnie, musimy zwrócić przybliżone koszty rozmowy.
6. Gdy do kogoś telefonujemy i usłyszymy głos w słuchawce ("halo", "słucham") przedstawiamy się pierwsi i mówimy w jakim celu dzwonimy.
7. Przez telefon nie załatwiamy intymnych ani kompromitujących spraw.